Back to Question Center
0

Што е потеклото на спам? - Интересни факти од експерт за Семалт

1 answers:

Спам е задник на шеги. Сепак, овој конзервиран производ од шунка е вкоренет во американската историја. Таа има стекнато популарност со текот на годините и помина од месо од ручек до икона за поп култура - commercial building appraisers toronto. Спам за прв пат беше создаден од компанијата Хормел во 19 век и беше омилена работа за време на Втората светска војна. Тоа беше консумира во САД во голем обем, бидејќи се сметаше за многу вкусно од другите меса. Со текот на времето, спамот стана познат производ и омилен предмет за трупите во странство, кој беше познат по неговата удобна испорака и стабилност.

Џек Милер, Семалт Високи менаџер за успех на клиентите, додава дека спам сѐ уште е познат и употребен на Хаваи, каде што има една од највисоките стапки на потрошувачка по глава на жител. Таа е подеднакво позната во некои делови на Азија и во Обединетото Кралство. Исто така вреди да се напомене дека спам во моментов се продава во повеќе од четириесет земји низ целиот свет.

Главни состојки на спам

Главните состојки на класичниот спам се свинско месо со шунка, компир скроб, сол, натриум нитрит, шеќер и вода. Компирниот скроб се користи за врзување на месо, додека натриум нитрат делува како средство за зачувување. Една железна-како, густа супстанца која е завиткана околу спам е направена од желатини и го зацврстува користеното месо. Во зависност од спам, можете да најдете и некои други состојки, како што се пилешко, мисирки, чили и пиперки. Спам доаѓа во различни вкусови и се допадна во целиот свет..Има и високи и ниски натриумски сорти кои се поздрави од било кој друг оброк.

Како се користи спам?

Може да се пече, пржете, скари или да јадете спам во ладна форма. Таа, исто така може да се користи претходно, што значи дека греењето не е задолжително. Најдобар начин да користите спам е пан-пријател, заедно со вашите омилени тестенини или јајца. Можете да го користите за појадок, бидејќи тоа е разновиден оброк. Спам, исто така, може да се користи во хамбургери, сендвичи, пици и кари. Фановите на спам се познати по својата креативна и уникатна употреба на ова конзервирано месо. Тоа не е највкусниот и хранлив оброк, но можете да го направите дел од вашата секојдневна исхрана, бидејќи спамот има многу конзерванси и заситени масти. Ако одите на кампување, можете да го донесете со вас во ладна форма.

Прослави на спам

Спам најчесто се користи во Ваикики и други делови на Хаваи. Во последната недела од април, фестивалот се слави и е посветен на пофалници на спам. Тоа е еден од најпознатите фестивали во Соединетите Американски Држави. Во оваа прилика, локалните жители трошат многу спам и се продаваат милиони конзерви. Освен тоа, Остин има уникатен спам музеј, а компанијата Хормел, која се наоѓа во овој град, произведува и продава спам во голем обем. Градот Shady Cove во Орегон е познат во целиот свет за своите годишни спам паради.

Спам во поп културата

Тоа е безбедно да се спомене дека спамот стана суштински дел од американската култура од Втората светска војна. Во тоа време, во војната се користеше како главен извор на храна за војниците. Кога војната завршила, Хормел собрал група музичари и неколку млади дами познати како Hormell Girls. Овие жени се користат за промоција на спам и забавуваа луѓе со своите патриотски песни.

November 29, 2017