Back to Question Center
0

Semalt: WordPress Теми - Дали е добро да ги смени?

1 answers:

Ако имате веб-сајт и се најде нова WordPress тема која изгледа совршено и посоодветна за него отколку вашата претходна тема, тогаш мора да го промените што е можно поскоро. Ако се плашите дека промената на темата WordPress ќе ве натера да ја изгубите вашата содржина или поставувања, вие сте апсолутно погрешно. Темите на WordPress имаат за цел да им дадат на нашите сајтови и блогови неверојатен изглед, без нарушување на поставките и локацијата на нашата содржина.

Темата за леење е местото каде што можете да најдете голем број теми, а најдобриот дел е тоа што не треба да се грижите за губење на вашите мислења, фотографии, страници и аудио датотеки. Сите содржини се чуваат безбедно во базата на податоци WordPress, а новата тема нема да создаде проблеми за вас - interwetten no deposit bonus.

Иван Коновалов, врвен експерт од Семалт , ќе ги разгледа тука неколку работи што треба да внимавате кога ја менувате вашата тема на WordPress.

Прилагодени типови пошта:

Ако сте ја користеле темата која создава сопствени типови на објави, може да видите дека повеќето од вашите постови исчезнуваат веднаш. Но, нема ништо за што да се грижите, бидејќи типовите на прилагодено мислење ќе покажат прикази од највисоко ниво на вашата сметка на WordPress. Тоа значи дека можете лесно да ги обновите вашите датотеки и да го направите вашиот сајт да работи нормално..Клиентите за препораки или галерии се два сопствени типови на пораки со кои треба да одите. Дозволете ми да ви кажам дека Postmatic, Surf Office, Да Дејв и илјадници слични бизниси ги стартуваат нивните сајтови со Make, тема за WordPress која е професионална и лесен за користење.

менија:

Ако сте ја смениле вашата тема на WordPress, можеби ќе сакате да поставите сопствени менија. За ова, треба да ги креирате од опцијата Appearance → Menus. Тоа помага да се контролира приказот на вашето мени за навигација и делува како ефективно средно мени. Кога ќе ги промените темите на WordPress, осигурете се дека сте ги наместиле сопствените менија и ги оневозможите сите менија кои не се во употреба и исчезнале од новата тема. Ќе морате да ги доделите вашите нови менија одредена локација откако вашата тема ќе се смени, бидејќи секоја тема ќе ги поставите сите менија на стандардни локации, нарушувајќи го севкупниот изглед на вашиот сајт.

Додатоци:

Исто како и менијата, вашите додатоци ќе страдаат од проблемот на промена на локација. Темите на Wordpress се дизајнирани да ги прикажуваат само сите достапни графички контроли, и ако сакате да скриете или да покажете некои нови додатоци, ќе треба да го направите тоа рачно. Можете да ги поправите додатоците преку навигацијата до делот Изглед → Додатоци. Ако користите Mac, можете да го снимите екранот на целиот екран со притискање на Shift + Cmd + 3.

Како да ги тестираме промените теми на WordPress?

Еден од најдобрите и најлесните начини за тестирање на новата тема на WordPress е со користење на опцијата Преглед во страницата Appeation → Themes. Дозволете ми да ви кажам дека оваа опција не секогаш дава точни резултати, па можеби ќе сакате да ја објавите вашата тема за да проверите дали е добра за вашата веб-страница или блог или не.

Заклучок - Промената е добра:

Точно е дека менувањето на темата WordPress е добро, бидејќи ќе се ангажира се повеќе и повеќе луѓе. Новите теми даваат на вашиот сајт нов изглед и импресивна личност. Во исто време, треба да ги заштите вашите датотеки и да бидете подготвени да го прифатат новиот изглед на веб-страницата на WordPress.

November 29, 2017