Back to Question Center
0

Semalt: Видови на WordPress теми што треба да знаете

1 answers:

Изборот на вистинската тема за WordPress е еден од најтешките избори што ќе ги направите за вашата веб-страница или блог. Една од најдобрите карактеристики на темите на WordPress е дека можете да дадете професионален и подобрен изглед на вашиот сајт и да не ви треба експертиза за развој или дизајнирање на веб-страница. Темите на WordPress оставаат добар впечаток за вашата содржина на читателите и го менуваат начинот на прикажување на вашите веб-страници. Темите можат да направат сајтови или блогови да изгледаат различно со едноставен клик.

Покрај контролирање на целокупниот изглед на вашиот сајт или блог, темите на WordPress играат клучна или главна улога во оптимизација (Search engine optimization). SEO е процес на оптимизирање или зголемување на вашиот сајт или блог, така што тоа е рангирана и во резултатите од страниците за пребарување (SERPs) - fake passports online buy. Google, Бинг и Јаху ги претпочитаат веб-сајтовите со одлични теми и ги рангираат за различни клучни зборови. Можете лесно да го монетизирате вашиот сајт и да возите органски сообраќај за неколку недели.

Оливер Кинг, водечки експерт за Семалт , посочува дека постојат три главни типови на теми на WordPress:

1. Премиум WordPress теми:

Премиум темите на WordPress се со висок квалитет и развиени од најдобрите автори или големи компании. Треба да плаќате нешто за да пристапите до тие теми, нивните додатоци, менија и сите опции. Премиум темите ни чинат нешто од 50 до 500 долари по веб-страница и се лиценцирани..Тие ги нудат следниве предности за веб-страниците:

  • Висококвалитетни кодови
  • SEO е направен лесно
  • Спроведување на напредни, најголеми и најнови веб стандарди
  • премиум-темите се високо оптимизирани и добро функционираат
  • Тие се пофлексибилни од слободните теми и обезбедуваат целосна поддршка на корисниците

2. Слободен WordPress теми:

Тоа е безбедно да се спомене дека постојат илјадници бесплатни WordPress теми на интернет. Најдобриот дел е тоа што не треба да плаќате ништо за пристап до темите и веднаш да ги инсталирате и активирате. Овие теми се присутни во тематски директориум на Wordpress и доаѓаат во различни нијанси, дизајни и распоред. Една од главните негативни страни на слободните теми е тоа што тие не можат да ви помогнат да ја зајакнете вашата веб-страница на подобар начин. Професионални програмери ги дизајнираа темите и ги направија достапни онлајн, но има само неколку опции за да се добие корист.

Како WordPress теми имаат значајно влијание врз вашата веб-страница, оптимизација, отскокнување стапка, неговата ефикасност, и проширливоста на вашиот блог, мора да преферираш премијата теми на слободен WordPress теми. Ако немате доволно пари за да купите премиум теми, може да пробате дваесет тринаесет или дваесет дванаесет, кои се двете најдобри бесплатни теми на WordPress.

3. Прилагодено WordPress теми:

Прилагодените теми на WordPress се најпознати по својот уникатен и софистициран изглед. Овие теми бараат да имате пристап до интернет продавниците и да ги имате нивните специфични карактеристики. Прилагодените теми се развиени за професионалните сајтови или брендови од страна на развивачите и дизајнерите против голема наплата. Тие нудат многу опции и флексибилност, но овие функции се ограничени на корисниците кои ја платиле цената.

Една од главните недостатоци е тоа што обичајните теми се прилично скапи, од 600 до 6.500 американски долари во зависност од тоа како е квалификуван и познат дизајнер. Најдобри примери се прилагодената тема на домот на Роуз и прилагодената тема за приходот.

November 29, 2017