Back to Question Center
0

Semalt: Што е бот на спам и како да го блокирате

1 answers:

Ако сте најавени на сметката на Google Analytics и забележавте ненадеен скок во сесиите, шансите се дека ботови и упатување спам погодија вашиот веб-сајт. На виделина, може да почувствувате дека ќе ви обезбеди продажба и води, но изглед на поблиску до извор на сесии ќе ви даде идеја за тоа од каде доаѓа сообраќајот. Spambots се главно одговорни за низок квалитет веб сообраќај . Во последниве години, се повеќе и повеќе веб-администратори се пожалија дека реферер-спам ботови индексираат нивните сајтови и изгледа дека вистинските поединци ги посетија вашите веб-страници. Црна шапка оптимизација и негативни ботови за спам може да ги искривуваат податоците на Google Analytics во голем број - curso de fotografia en linea. Покрај тоа, овие ботови се појавуваат додека го посетија вашиот сајт повеќе пати, но стапката на отскокнување е 100%. Немате позитивни податоци, а рангирањето на вашиот сајт почнува да се намалува од ден на ден.

Што е Бот Spam

Frank Abagnale, Semalt Менаџер за успех на клиентите, објаснува дека ботови се автоматизирани програми кои имаат способност да извршуваат акции без рачен влез. Бот е одговорен за извршување на голем број задачи кои вистинско лице може да ги заврши во рамките на часови, денови или недели. Ботови требаат само неколку секунди за да остварат повеќе задачи во исто време и се создадени за да го посетат вашиот сајт неприродно.

Разликата меѓу илегалните и легитимни ботови

Легитимните или вистински ботови припаѓаат на пребарувачот , како што се Бинг, Јаху и Гугл. Тие можат да индексираат вашиот веб-сајт и да ги прикажат сите ваши страници во резултатите од пребарувањето . Овие ботови не им штетат на вашиот сајт на кој било начин, додека нелегитимните ботови имаат за цел да му наштетат на вашата веб-страница..Изгледа дека тие го посетуваат вашиот сајт и можат да ви дадат многу погледи, но тие не се пријателски расположени и се нарекуваат негативни ботови. Најчестите и познати спам за реферација на спам се настан-тракинг, слободни-шрек-ботунтс.com, социјал-беттонс.com, darodar.com и get-free-traffic-now.com.

Постојат некои варијации околу овие веб-страници, и нивните URL-адреси автоматски се појавуваат на сметките на Google Analytics. Ако ги следите нивните адреси за да дознаете повеќе за овие компании и нивните рекламирање пакети, шансите се дека ќе му наштетат на вашата веб-страница. На пример, ако видите сметка за спам (види-вашиот-веб-сајт-тука.com) во вашата сметка на Google Analytics, треба да ја отстраните што е можно побрзо.

Како да блокираш несакани ботови во вашата сметка на Google Analytics?

Речиси сите адреси за спам за спам се големи прекршители и треба да бидат ослободени од што е можно поскоро. Ако наидете на нова упатна спама во вашата сметка на Google Analytics, треба да ја филтрирате, но недостатокот на оваа постапка е дека лошите ботови повторно ќе продолжат да ја посетуваат својата веб-страница. Тоа значи дека тие ќе ги преземат ресурсите на вашиот сервер и ќе влијаат на брзината на вчитување на вашиот сајт. Сепак, можно е да ја користите. Htaccess датотеката за да ги блокира сите несакани веб-сајтови. Вреди да се каже дека датотеката .htaccess е моќен начин да го блокира целиот сомнителен сајт. Првиот чекор е да вметнете специфичен код во вашата .htaccess датотека. Ако оваа датотека не работи правилно, треба да внесете нова .htaccess датотека во коренот на доменот.

Друг брз и лесен начин да се поправи бродот со спам е со создавање на напредни филтри во вашата сметка на Google Analytics. Пријавете се во вашата сметка и кликнете на табулаторот Admin. Од ова, треба да отидете во опцијата "Креирај нов поглед", а под делот за име на извештај, ќе видите копче за спам. Тука треба да кликнете на опцијата Нов филтер и не заборавајте да го именувате вашиот филтер.

November 29, 2017