Back to Question Center
0

Semalt: различни типови на тројанци и нивното влијание

1 answers:

Френк Abagnale, Семалт менаџер за успех на клиентите, вели дека тројанецот е создаден за кражба на банкарски информации од онлајн корисници. Овие ботови се шират преку е-пошта, keyloggers и pop-up реклами. Таа користи милиони зомби компјутери за извршување на најавување на тастатурата и напаѓа насочени банкарски сметки, како и краде приватни податоци. Тројанците ги собираат информациите, а ФБИ откри дека открил компјутерски криминал кој го користел Зевс за земање повеќе од 20 милиони долари од канадските банки - ray ban wayfarer precio.

Различни тројанци Видови:

Тројанци може да се класифицираат во различни категории врз основа на нивните перформанси и видови напади.

1. Бекдор

А задна врата тројански дава хакери шанса да го контролира вашиот уред и компромис голем број на компјутери. Тој лесно му овозможува на својот творец да извршува различни задачи што му се допаѓа најмногу, вклучувајќи испраќање, отворање, бришење и примање на датотеки, рестартирање компјутери и прикажување на податоците. Задна врата тројанци се широко користени за обединување на групи на жртвата компјутери и да формираат зомби или ботнет мрежи.

2. Експлоатација

Exploit е тројанец кој содржи малициозни податоци и кодови и ги користи предностите на слабостите во вашиот компјутер или мобилен уред.

3. Rootkits

Rootkits се дизајнирани за прикривање на специфични предмети и активности на вашата машина. Нивната примарна цел е да шират злонамерни нешта низ целиот свет и да го продолжат времето во кое вашите програми се вчитуваат правилно.

4. Тројан-банкар

Тоа е одреден тип на тројанец кој им помага на хакерите да ги крадат податоците за сметките на различни корисници. Хакерите ги користат овие информации за крадење пари од онлајн банките, кредитни и дебитни картички и електронско плаќање системи.

5. Тројанската-DDoS

Trojan-DDoS е одговорен за спроведување на сите DoS (Denial of Service) напади против насочени веб-адреси. Таа испраќа повеќе барања до корисниците и инфицира голем број на компјутерски уреди.

6. Trojan-Ransom

Треба редовно да ги следите перформансите и активностите на вашиот систем за да може да се ослободи од неправилното однесување. Сите ваши алатки и софтвер треба да се ажурираат особено вашите безбедносни закрпи.

7. Тројанско претпазливост

Корисниците треба да бидат обучени за воздржување од активностите што ги ставаат на ризик од инфекции со бот и напади со малициозен софтвер.

8. Тројанската СМС

Тројанската SMS ќе ве чини пари и ќе испраќате текстуални пораки од вашиот мобилен број на телефоните со повисока стапка секој ден.

9. Тројан-шпион

Тројански шпион е програми кои автоматски се инсталираат на вашите системи и ги измамуваат вашите клучни зборови, преземаат слики од екранот и добиваат листи за сите ваши апликации што се извршуваат.

Препорачани алатки за антивирус, анти-тројански и анти-малициозен софтвер

Kaspersky, ESET Nod32, Avast, AVG, BitDefender, Antivir и Trend Micro се најсигурни антивирусни програми што можете да ги испробате. Програмите против малициозен софтвер вклучуваат Malwarebytes, Emsisoft и Zemana. Можете да преземете и извлечете било која од овие антивирусни или анти-малициозни програми за да се ослободите од тројански ботнети во рок од неколку минути. Сите од нив покажуваат информации за тоа како тројански малициозен софтвер ги инфицира вашите системи и не треба да заборавите да го извршите скенирањето секој пат кога ќе го вклучите вашиот компјутер.

November 29, 2017