Back to Question Center
0

Semalt претставува три едноставни чекори за спречување на појавувањата на малициозниот софтвер и спам

1 answers:

Ако пребарувате на интернет дневно, мора да бидете запознаени со pop-up реклами, малициозен софтвер и спам. Овие чудни реклами доаѓаат во различни форми и се обидуваат да ви продаваат одредени производи или услуги. Додека пораките и појавните прозорци на брендови и реномирани фирми се легитимни и безбедни, рекламните програми што генерираат нелегитимни малициозни спам и поп-прозорци ќе инсталираат шпионски софтвер и го киднапираат вашиот веб прелистувач. Тие исто така ќе ги фати вашите приватни информации, како што се кредитна картичка и PayPal ID - best virtual private server hosting windows.

Оливер Кинг, Семалт Менаџер за успех на купувачи, вели дека несаканата е-пошта или спам е форма на реклама со менување на трошоците. Ако твоето сандаче има натрупани пораки од компании или луѓе што не ги знаете, можеби имате малициозен софтвер на вашиот компјутер. Инстант пораки и пораки станаа познат начин да се шират малициозен софтвер и шпионски софтвер. На спамери ви трик во малициозни активности и испрати многу бесмислени и бескорисни пораки речиси секојдневно. Google дели дека над 80 милиони спам пораки се праќаат секој ден, но можно е да се ослободиме од малициозните прозорци и спам во три едноставни чекори.

Чекор 1: Отстранете ги несаканите програми од прелистувачот на Google Chrome (само за Windows):

Ако користите Linux или Mac уред, можеби нема да добиете корист од овој чекор..И ако користите Google Chrome како примарни прелистувачи, можете лесно да ги отстраните или спречите појавувањето на малициозниот софтвер и спам на следниве начини:

  • Инсталирајте додаток како Adblock Plus и да ги отстраните сите несакани програми со кликање на опцијата Remove. Google Chrome ќе ви помогне да го отстраните штетниот софтвер, поставете ги поставките на стандардни и исклучете ги вашите екстензии.
  • Не заборавајте да го рестартирате компјутерот откако ќе го инсталирате и активирате овој приклучок.
  • За да ги вклучите екстензии кои им верувате, одете во опцијата Повеќе алатки - Екстензии и кликнете на копчето Овозможи.

Чекор 2: Отстранете ги несаканите програми на сите компјутери:

Ако неодамна сте купиле или преземале антивирусна или анти-малициозна програма, треба да ја стартувате за да ги отстраните поп-ап рекламите и спам што е можно поскоро.

  • На компјутерот Mac, одете во папката и кликнете на копчето Апликации.
  • Побарајте рекламни пораки или спам што не ги препознавате или сакате да ги отстраните.
  • Кликнете на копчето Move to Trash и кликнете на Празна ѓубре за да се ослободите од малициозен софтвер веднаш.

Чекор 3: Ресетирајте ги поставките на прелистувачот на сите компјутери:

Можете да ги ресетирате поставките на прелистувачот на кој било компјутер со следниов метод:

  • Отворете го прелистувачот Firefox или Chrome на вашиот компјутер
  • Кликнете на опцијата Settings и одете во напредната област.
  • Следниот чекор е да кликнете на копчето Ресетирање и да ги потврдите вашите постапки со кликнување на копчето Зачувај.

Пораки со малициозен софтвер или шпионски софтвер може да пристигнат од било кој извор, па можете да ги прилагодите горенаведените методи за да ги отстраните сите нив. Без разлика дали добивате сомнителни пораки или гледате досадни pop-up прозорци, ќе бидете во можност да се ослободите од нив и да уживате во прелистувањето на интернет безбедно и сигурно. Во меѓувреме, никогаш не треба да ги отворате пораките и текстуалните пораки на непознати испраќачи!

November 29, 2017