Back to Question Center
0

Семалт Преглед: Како да филтрирам рефера за спам во Google анализи

1 answers:

Можеби сте го виделе ројот иритирачки и досадни реферер спам во вашата сметка на Google Analytics. Тоа е голем проблем за мали и средни веб-страници, а спамерите може да го зголемат бројот на отскокнување на вашиот сајт до 100%. Ако сте само развиле бизнис сајт и не добивате многу сообраќај, бидете сигурни дека вашата отпадна стапка е помала од дваесет проценти. Ако видите скок во вашиот сообраќај, шансите се дека реферер спам ги погоди вашите веб страни.

Џејсон Адлер, врвен специјалист од Семалт , уверува дека е можно да се исклучи реферер-спамот од вашата сметка на Google Analytics, но мора да се грижи за неколку работи. Дури и кога ниско-хитните хитови се неколку во број, тие можат да ги искривуваат податоците на вашиот сајт масовно во зависност од неговата природа.

Реферер спам е опасно, и не треба да го земате лесно. Ако видите сомнителни упати доаѓаат од сајтови како darodar.com и howtostopreferralspam.eu, треба да преземете мерки веднаш и не ги посетувате овие веб-страници по секоја цена. Единствената причина зошто овие сајтови спам вашата сметка на Google Analytics е дека тие сакаат вашите посетители да ги посетат своите сопствени веб-страници. Без разлика дали станува збор за преземање антивирусни програми или програми за спречување на малициозен софтвер, тие прават пари од еден куп реклами кои се прикажани во референтните линкови.

Метод # 1: Филтрирајте го Спам за спамери во Google анализи со REGEX

Постојат два вида на спам од Google Analytics. Првиот е чудниот и досаден веб-пребарувач, кој може да биде блокиран со. Htaccess датотеката. Вториот е spam рефера за спам што не ја посетува вашата веб-страница и може лесно да се филтрира.

Метод # 2: Креирајте Master View, но не создавајте нови филтри во делот Сите податоци за веб-страници

Google секогаш препорачува дека ние треба да го одржиме бројот на прегледи кои се генерираат на нашата веб-страница и треба да го креираме главниот изглед на месечна основа. Всушност, Master View дури ќе се појави и во вашата сметка на Google Analytics, а вие ќе можете да пристапите до дојдовните податоци и сообраќајот врз основа на вашите барања. Создавањето на Новиот Мастер Преглед е лесно..Стандардно е нефилтрирано, па мора да го филтрирате во вашата сметка на Google Analytics .

Метод # 3: Креирање на спам филтри за лажни реферали

Во административниот панел, треба да ја изберете опцијата Нов преглед и да кликнете на копчето Нов филтер. Овде ќе го видите Додај филтер во делот Преглед каде што треба да го именуваш филтерот што сакаш. Осигурајте се дека сте исклучиле сите реферер спам од вашата сметка на Google Analytics во полето Филтерско поле. Во секцијата Filter Pattern, ќе треба да внесете одреден код за да го блокирате реферерот за спам. Следниот код исто така може да се стави во овој дел:

darodar \. | Buttons-for. *? Website | ilovevitaly | blackhatworth | prodvigator | ranksonic \. | cenokos \. | adcash \. | социјални.? копчиња \. | делат.? копчиња \. | hulfingtonpost \. | слободен. * сообраќај | најдобар - (решение | понуда | услуга) | 100dollars-SEO | buy-cheap-online |

Спам реферери Треба Филтер:

Листата е далеку од завршување, но следните веб-страници треба да бидат забранети од вашата сметка на Google Analytics што е можно поскоро.

  • buttons-for-your-website.com
  • buttons-for-website.com
  • darodar.com
  • blackhatworth.com
  • priceg.com
  • hulfingtonpost.com
  • o-o-6-o.com

Овие реферер-спамови домени имаат за цел да се маскираат како познати даватели на услуги, но тие се добри за ништо и треба веднаш да се ослободат Source .

November 29, 2017