Back to Question Center
0

Semalt објаснува како да блокирате одредени веб-страници од резултатите од пребарувањето на Google

1 answers:

Google ги менува своите алгоритми речиси секој ден и секоја промена не е секогаш добра за веб-администраторите и блогерите. Има моменти кога вашата веб-страница ќе биде забранета поради ажурирани политики на Google. Згора на тоа, најверојатно ќе бидат засегнати неговите гео-специфични резултати од пребарувањето и персонализацијата. Добро е да блокирате неколку веб-страници од резултатите од пребарувањето на Google, така што вашите веб-страници лесно ќе се појавуваат - chile vacations packages. За среќа, постојат некои начини да блокирате одредени веб-страници од резултатите од пребарувањето на Google.

Некои од нив се разгледани подолу од Иван Коновалов, врвен експерт од Семалт Дигитални услуги

1. Лична веб-страница блок-листа:

Создавањето лични блок-листи на веб страници во вашиот Google Chrome е лесно. За ова, треба да инсталирате екстензија на Google. Откако ќе се инсталира, ќе ја видите опцијата да ги блокирате веб-страниците или URL-то што најмногу ги вознемирувате и да го притиснете вашиот сајт зад резултатите од пребарувањето на Google. Откако ќе кликнете на опцијата Блок, овие веб-страници веднаш ќе исчезнат од резултатите од пребарувањето на Google. Треба да запомните дека овие сајтови не се појавуваат во резултатите од пребарувањето на Yahoo и Bing, што значи дека не можете да ги блокирате од други пребарувачки со користење на оваа техника.

2. Блокирај го тековниот сервер од Google..com:

Лесно е да го блокирате тековниот сервер од Google.com. Ако сте го отвориле делот за поставувања на Google Chrome, можете да ги блокирате сомнителните или возрасни веб-страници со кликнување на копчето BlockIt. И ако кликнете на опцијата Прикажи, истите веб-страници повторно ќе се појават во резултатите од пребарувањето на Google.

Ако сакате да ги видите листите на сајтови кои неодамна сте блокирани, само треба да кликнете на иконата за блок листа во алатникот. Ова обично се појавува во портокалова боја и има икона за рака.

3. Приклучок за Известување на Google за Googlespam:

Покрај горенаведените два методи, приклучокот за Извештај за Google Webspam исто така е добро да се оди. Ова ви овозможува да ги пријавите сомнителните и возрасни веб-страници како спам. Всушност, тоа е најлесната и најдобра опција, бидејќи можете да пријавите колку што е можно повеќе веб-страници и блогови. Доколку се испраќаат доволно извештаи за спам на Google, пребарувачот на крајот ќе ги казни и ќе го блокира сајтот од неговите резултати.

Со оваа екстензија, можете да ги блокирате сите несакани и сомнителни резултати од пребарувачот на Google. За жал, овој приклучок не работи добро со Safari и други веб прелистувачи. Тоа значи дека можете да го користите само кога сурфате на веб-страниците преку Google Chrome и го има овој прелистувач како примарна опција.

4. За корисници на Firefox:

Ако сте корисник на Firefox, можно е да инсталирате слични додатоци кои ќе ги блокираат сите несакани сајтови од резултатите од пребарувањето. На пример, ако имате веб-страница на WordPress, можете да проверите додаток кој им помага на блокирање на несакани сајтови од резултатите од пребарувањето на Firefox. Откако ќе биде целосно инсталиран, можете да го активирате приклучокот и да ги блокирате или елиминирате страниците и блоговите што не сакате да ги прикажете во резултатите од пребарувањето на Google.

Сите овие методи се лесни за следење и ефикасно за сите типови на страници, блогови и страници на социјалните медиуми.

November 29, 2017