Back to Question Center
0

Semalt: Како да го блокирате Pop-Up со блокатори на реклами

1 answers:

реклами pop-up се околу од почетокот на World Wide Web. Лиза Мичел, експерт од Селталт , објаснува дека, исто како и банерите, тие се лесен начин за рекламни да ги сокаат или да ги промовираат своите производи и услуги на интернет. Додека некои pop-up прозорци се корисни и корисни, голем број pop-up прозорци може да го оштетат вашиот сајт - sweat stoffe meterware.

Што е реклами во pop-up?

Прво, да разјасниме што е скок. Скокачки прозорци се јазичиња, прозорци и кутии кои се отвораат автоматски и остануваат таму додека не направиме нешто за да ги затвориме. Примарната варијација на pop-up прозорци е pop-under, прозорецот што се отвора зад нашите веб прелистувачи. Точно е дека не се сите скокачки прозорци слични во својствата и својствата. Некои од нив се корисни и не ги праќаат да влегуваат во корисничките имиња и лозинки, додека другите прозорци се досадни и штетни, бидејќи испраќаат барања до корисниците и ги поттикнуваат да се претплатите на билтенот. Пример за pop-up на scareware е malwaretips.com.

Како да блокирате реклами со pop-up?

Постојат три начини за блокирање на скокачки прозорци во песните: поставувања на вашиот прелистувач, рекламни блокатори како што се AdBlock и посветени pop-up блокатори .

1..Блокирање на скокачки прозорци во вашиот веб прелистувач

Веб прелистувачите имаат свои стандардни блокирачи на скокачки прозорци. Гугл Хром, Firefox, Internet Explorer и сите други прелистувачи различно се справуваат со поп-ап рекламите, а не сите од нив да избереме дали да ги блокираме скокачките прозорци на веб-страница или не.

2. Посветен Pop-Up реклами блокатори:

Како што сугерира името, блокаторите во pop-up ќе се фокусираат на блокирање на сите pop-up реклами, без разлика дали тие се корисни за вас или не. За разлика од блокаторите на реклами, блокаторите во поп-ап не блокираат друг вид реклами. За да дознаете повеќе за нив, само треба да напишете "најпопуларните блокирачи на скокачки прозорци за Chrome", "популарни и најзгодни pop-up блокатори за Firefox" и "најдобри и најкорисните pop-up блокатори за сафари" во пребарувач. Microsoft Edge нема специфичен метод за блокирање на pop-up рекламите.

3. Рекламни блокатори

Појасните реклами се бараат во ист метод како рекламите во страната; блокаторите на рекламите можат стандардно да запрат сите од нив. Ако претходно не сте користеле блокатор на реклами, Ви препорачуваме да пробате AdBlock. Тој е еден од најдобрите и широко употребувани рекламни блокатори на интернет. Сепак, не ги блокира сите pop-up реклами автоматски. Ова е поради разликите помеѓу трети лица и реклами од прва страна. На пример, EasyList, збир на правилата за филтрирање и прописите кои ги користи секој блокатор на реклами, често ги игнорира првите рекламни pop-up реклами. Ако сакате да ги надгледувате, треба да ја проверите листа на филтри на Fanboy's Annoyances. AdBlock лесно ќе ги блокира барањата кои ги отвораат скокачки прозорци. Понекогаш, прилагодените филтри, исто така, можат да помогнат да се спречат скокачките прозорци со филтрирање на несаканите податоци. Друг вид на скокачки прозорци кои можат да бидат блокирани од AdBlock се малициозни реклами. Додека адвертајзинг е поврзан со бесплатните стриминг веб-страници и бесплатните преземања на програмите, мејнстрим сајтовите се насочени исто така.

Точно е дека не сите pop-up реклами се иритирачки, опасни или досадни, сепак можете да ги блокирате повеќето од несаканите реклами со методите споменати погоре.

November 29, 2017