Back to Question Center
0

Semalt: Како да блокирате веб-страница на Google Chrome Во 14 лесни чекори

1 answers:

Без разлика дали вашите деца поминуваат многу часови на одредени веб-страници или сте наишле на веб-сајт со многу реклами со pop-on и banner, можеби ќе сакате да ги блокирате несаканите и навредливи веб-страници од вашиот Google Chrome. Како што знаете дека Chrome е бесплатен прелистувач развиен и воведен од Google, за прв пат беше лансиран во 2008 година за корисниците на Microsoft Windows. Подоцна, Google Chrome беше пренесен на MacOS, Android и Linux уредите. Сега, таа служи како примарна платформа за водење на веб апликации.

Додека сурфате на интернет, може да се среќаваме со многу глупави и несакани веб-страници, кои лесно можете да ги блокирате со екстензии на трети лица. Меѓутоа, ако не сакате да ги користите овие екстензии, следете ги овие 14 чекори утврдени од Мајкл Браун, експерт од Semalt Digital Services.

Чекор # 1: Лоцирајте го вашиот веб-блокер:

Речиси сите веб прелистувачи имаат екстензија на веб-страницата. Треба да го најдете во Google Chrome за да спречите сомнителни сајтови да ве натераат.

Чекор # 2: Преземи екстензија:

Ако немате наставка за блокирање на несакани сајтови, можете да кликнете на опцијата "Слободен" во поставките на Google Chrome и да ја преземете саканата екстензија. Откако ќе се преземе, дозволете оваа продолжување да пристапи до вашиот компјутерски уред.

Чекор # 3: Одете до таа веб-страница:

Следниот чекор е да се движите до веб страната или блогот што сакате да го блокирате во вашиот Google Chrome.

Чекор # 4: Иконата на веб-блокаторот:

Во четвртиот чекор, треба да кликнете на иконата со сина боја именувана како блокатор на веб-страница. Секогаш е присутна на десната страна на вашиот веб прелистувач.

Чекор # 5: Распредели го времето:

Тука мора да ги внесете часовите, деновите, седмиците или месеците можеби ќе сакате да ги блокирате блоговите или веб-сајтовите..Времето треба да се внесе во блокот Оваа опција и не заборавајте да го распределите времето.

Чекор # 6: Лоцирање на блокираните сајтови:

Следниот чекор е да се лоцираат екстензии на Block Site во листата на резултати од пребарувачот .

Чекор # 7: Преземете ја саканата екстензија:

Кликнете на опцијата "Слободен" за да ја преземете саканата екстензија на вашиот Google Chrome. Не заборавајте да кликнете на полето за дозвола, дозволувајќи му на наставникот да изврши различни задачи.

Чекор # 8: Наставка продолжување:

Сега треба да кликнете на опцијата Extension Settings за да ја наполните вашата наставка во целост

Чекор # 9: Внесете URL:

Одете во опцијата "Блокирај сайт" и внесете го URL-то што сакате да го блокирате. Не заборавајте да кликнете на копчето Додај страница и да продолжите да блокирате што повеќе веб страници што сакате.

Чекор # 10: Овозможи автентикација:

Одете во областа Овозможи проверка на автентичност и проверете ја ознаката што се појавува однапред. Потоа мора да ја внесете лозинката за блокирање и деблокирање на веб-страницата. Притиснете на опцијата Постави лозинка откако ќе ја изберете и вметнете ја посакуваната лозинка.

Чекор # 11: StayFocusd:

Во овој чекор, треба да го најдете Extension StayFocusd во резултатите од пребарувањето на Google.

Чекор # 12: Преземете го продолжувањето:

Кликнете на опцијата "Слободен" за да ја преземете саканата екстензија на Google Chrome. Не заборавајте да дозволите да направите некои промени во вашите податоци за прелистување.

Чекор # 13: Навигација на страницата:

Потоа, треба да отидете на веб страната што сакате да ја блокирате со внесување на името на доменот во прелистувачот.

Чекор # 14: Напредни опции:

Треба да кликнете на полето "Напредни опции" кое треба да го распредели времето на страницата што сакате да ја блокирате. Не заборавајте да ги зачувате поставките пред да го затворите прозорецот Source .

November 29, 2017