Back to Question Center
0

Semalt: Како да блокирате одредени веб-страници во Хром користејќи BlockIt

1 answers:

Интернетот е полн со непријатности, а pop-up рекламите се меѓу повеќето иритирачки работи. Овие се појавуваат на вашите веб-страници и ги фрустрираат корисниците на многу начини. Плус, тие ги пренасочува корисниците на несакани или возрасни веб-сајтови - buy pr9 link. Со BlockIt, можете брзо да ги елиминирате и реклами со pop-up и сомнителни или возрасни сајтови од вашиот Google Chrome. Веб-страниците што ги вчитуваат и земаат текстовите што ги внесувате со неа, може лесно да се блокираат со оваа техника.

Постојат различни закани на интернет, а ние секогаш бараме заштита од нив. Родителите сакаат сигурни програми за родителски надзор инсталирани на паметните телефони на нивните деца за да избегнат непријатна неволја, а работодавачите бараат добро обучени алатки за следење за да обезбедат одлични перформанси на своите работници. За корисниците на Google Chrome, достапно е решение за сите проблеми, што е познато како BlobkIt. Тоа е познат прелистувач за безбедност што може да го ограничи пристапот до неколку веб страници, така што несоодветната и опасната содржина не се појавува кога сурфате на интернет.

Тука, Мајкл Браун, водечки специјалист од Семалт , опиша неколку начини да блокира неколку веб-страници во Хром користејќи BlockIt.

Опција # 1:

Ако ја користите верзијата на Windows која не поддржува родителски контроли, можете лесно да ја инсталирате екстензијата наречена како BlockIt за да отстраните неколку сомнителни или возрасни веб-страници. Првиот чекор е да се инсталира додаток и напишете chrome: // extension / во вашата лента со адреси.Ова ќе ги прикаже сите инсталирани наставки.Вториот чекор е да кликнете на лентата со опции и да го ограничите пристапот до страниците што не ви се допаѓаат.)

Опција # 2:

Иако е многу лесно да блокирате неколку веб-страници со овој метод, можете лесно да ги отклучите омилените страници од истата листа. Одете во делот Опции и избришете го URL-то за да го избришете од блокираната листа. Проверете дали ги зачувавте поставките пред да ги затворите вашите веб прелистувачи.

Опција # 3:

Ако сакате да поставите лозинка така што вашите деца да не пристапуваат до блокираните веб-страници некогаш, треба да ја напишете лозинката во лентата со опции BlockIt и да ја потврдите. Потоа треба да кликнете на копчето Зачувај пред да го затворите прозорецот.

Опција # 4:

Сега, вратете се на Google Chrome за да проверите дали адресите се правилно блокирани или не. Едноставно треба да го внесете името на страницата, и ако е блокирано, ќе се појави порака дека оваа страница е блокирана. Ако сакате да пристапите на истата веб-страница, треба да кликнете на опцијата "Измени параметри" и внесете ја вашата лозинка овде. Тоа ќе ве упати на страницата каде што можете да ги блокирате или деблокирате веб-страниците врз основа на вашите лични преференции.

BlockIt е со години, но огромен број на веб-сајтови што ги блокира е неспоредлив на интернет. Најдобрата предност е тоа што ова лесно може да блокира повеќе веб-страници во Google Chrome и не ги зачувува нивните врски во позадината. Плус, можете да ги деблокирате веб страните во секое време, насекаде.

November 29, 2017