Back to Question Center
0

Semalt Експерт: 5 алатки за запирање на спам Коментари во WordPress

1 answers:

Коментарите на Спам се суровата реалност, а блогерите ќе бидат зафатени од големиот број бесмислени коментари што ги добиваат на ден. Сепак, WordPress како најдобар систем за управување со содржини може да помогне да се ослободите од коментарите за спам. Ако го оставивте овој проблем без надзор, коментарите за спам може да ја надминат базата на податоци на вашиот блог и да ви застанат трајно забрани од резултатите од пребарувањето.

Овде Џек Милер, водечки специјалист од Семалт , зборуваше за алатките за запирање на спам коментари во WordPress.

1. Akismet

Можете лесно да пристапите Akismet во вашиот Wordpress приклучок директориум. Тоа е економичен и корисен приклучок, кој веднаш се инсталира. Развиена од Automattic, овој приклучок е доста моќен и доаѓа со десетици опции. Тоа го спречува спам и има неколку графикони за да го провери квалитетот на коментарите што ги добива вашиот сајт. Исто така, има некои алгоритми за откривање на спам за самостојно учење и ви овозможува да ги ставате коментарите на серверот Akismet, без да му дадете на вашиот сајт чуден и глупав изглед. Неверојатно, Akismet доаѓа со над 40.000 спам проверки секој месец и е совршен за лични блогови и непрофитни веб-сајтови.

2. WP-SpamShield Анти-спам додаток:

Исто како Akismet, WP-SpamShield Anti-Spam додатокот е опремен со многу опции и карактеристики. Овој приклучок е достапен во директориумот WordPress и е еден од најдобрите додатоци до денес. Таа делува како моќна WordPress..org Plugin Repository и е бесплатен. Ова може да ви помогне да се справи со спам коментари, бескорисни регистрации и регистрации, и да се ослободи од pingbacks и следења лесно. Таа, исто така може да ги блокира IP адресите од каде што секој ден добивате голем број коментари. Оваа алатка користи посебен JavaScript слој и ви помага да спречите спам од ботови и штетни пајаци.

3. Анти-спам пчела:

Овој приклучок е исто така достапен во Wordpress Plugin директориумот и има повеќе од два милиони активни инсталации досега. Овој додаток е дури и препорачан од основачот на WordPress Matt Mullenweg и е бесплатен. Се грижи за IP адресите кои шират малициозен софтвер на интернет, ги следат вашите коментари и го задржуваат квалитетот на тие коментари. Исто така, ќе ви ги покаже деталните неделни статистики и спем-активности за да можете да имате идеја за тоа каде се движи вашиот блог.

4. CleanTalk:

CleanTalk е еден од најкул, најдобри и најпознати премиум приклучоци на интернет и обезбедува услуги поврзани со заштита на блогерите и веб-администраторите. Ги спречува коментарите за спам, нелегалните регистрации и регистрации, и го користи паметниот алгоритам за откривање на сите спамови на вашата веб-страница. Ги зачувува овие коментари за спам во базата на податоци Clean Talk и потоа ги брише кога не е во употреба.

5. WordPress Нулта спам:

Тој е еден од наједноставните и најсеопфатни приклучоци за спречување на спам до денес.

Ова е еден од наједноставните приклучоци за спречување на спам. WordPress Zero Spam работи ефикасно и ги блокира коментарите од непознати корисници и сомнителни IP адреси. Тоа е JavaScript може да биде овозможено во секое време, и можете да го добиете најдоброто од неговите карактеристики. Ова работи за да се спречат ботови и пајаци да влезат на вашиот сајт и да го спамираат делот за коментари. Овој приклучок е бесплатен и доаѓа во различни форми за борба против неефективните луѓе.

Можете лесно да го задржите вашиот блог или веб-сајт на WordPress чист, одржуван и организиран со овие сеопфатни приклучоци Source .

November 30, 2017