Back to Question Center
0

Семалт дели Водич за WordPress за разгледување

1 answers:

Започнување на веб-страница е најдобриот и најлесен начин за споделување на вашите мисли, идеи, експертиза и растење на вашиот бизнис низ целиот свет. И ако сакате да направите малку пари онлајн, можеби ќе сакате да развиете веб-страница на WordPress. За среќа, изработка на веб-страница е лесна, бидејќи WordPress не бара да имате вештини за кодирање како што се CSS, PHP и HTML. Дури и кога претходно не го користевте WordPress, сега можете да го пробате и да го развиете бизнис веб-сајтот погодно. Само следете ги советите што ги дава Мајкл Браун, водечки специјалист од Semalt .

Чекор 1: Поставување:

Една од главните грешки што ги прават почетниците кога развива веб-страница е изборот на погрешен систем за управување со содржини. За среќа, сега можете да зависат од WordPress како 95% веб-страници, а блоговите на интернет се развиени со него. Можете лесно да ги инсталирате приклучоците, да го прилагодите дизајнот и изгледот на вашата веб-страница, да ја промените темата, да увезете некои работи поврзани со вашиот бренд и да ги промените боите. Wordpress.com е местото каде што можете да развиете веб-страница која не е хостирана и да ја користите на свој сервер, а wordpress.org е платформа каде што корисниците можат да развиваат веб-страници и да не можат да ги пренесат на нивните сервери сè додека не платат надомест . Првото нешто што ви треба е името на доменот и веб хостинг услугата. Името на вашиот домен треба да го дефинира вашиот бренд, а услугата за веб хостинг, како што е GoDaddy, ќе ви наплати за пропусниот опсег и хостинг услугите. Bluehost е високо препорачливо кога сакате прифатливи WordPress хостинг провајдери. И на крај, ќе мора да додадете информации за сметката и да го финализирате вашиот пакет за да го завршите поставувањето.

Чекор 2: Инсталирајте WordPress:

Во вашиот cPanel, ќе можете да видите различни мали икони и функции..Може да се збуни, но 96% од нив треба да се игнорираат. Вие само треба да отидете на Bluehost Marketplace Quick Install опцијата и да ја инсталирате WordPress на неа. Брзото инсталирање ќе започне и ќе потрае неколку секунди за инсталирање на вашиот WordPress сајт. Овој пазар може да ве поттикне да пребарувате некои теми на WordPress, но не треба да се одлучите за тоа во овој чекор. Откако ќе се инсталира WordPress, ќе го добиете корисничкото име и лозинката на вашата е-маил адреса.

Чекор 3: Изберете ја вашата WordPress тема:

Третиот чекор е да се избере визуелниот изглед на вашата деловна веб-страница. За ова, треба да изберете тема од големиот WordPress тематски директориум. Некои од темите се одзивливи, а други не се одговорни. Кликнете на копчето Изглед »Теми и додадете нова тема на вашиот бизнис сајт. Прилагодувањето на темата според вашите барања е лесно. Можете исто така да ги промените поставките на менито, локациите на графичките контроли и шемите во боја.

Чекор 4: Направете свој прв пост:

Откако ќе инсталирате тема, сте подготвени да го креирате првиот пост. Осигурајте се дека веб-сајтот ги има сите потребни страници со содржина, така што вашите клиенти ќе добијат идеја за вашите производи и услуги. Одете до Мислењата »Додај нов дел на таблата на WordPress и напишете уникатна приказна која може да се ангажира се повеќе и повеќе читатели. Во меѓувреме, не заборавајте да вметнете категории и ознаки на вашата веб-страница.

Чекор 5: приклучоци и прилагодување:

Откако сте напишале и објавиле статија или веб-содржина, можеби ќе сакате да додадете контакт со нас, политика на приватност и други слични опции. Можете исто така да инсталирате некои приклучоци за да ги прилагодите вашите галерии и слики автоматски. Персонализирањето е клучот за успешна страница на WordPress, па затоа не треба да заборавите да ја оптимизирате и прилагодите вашата веб-содржина.

Чекор 6: Направете пари од вашиот веб-сајт:

Сега, кога вашата веб-страница е подготвена и сте ја напишале вашата прва статија, треба да бидете подготвени да направите некои пари онлајн. Постојат неколку начини да заработите пари на интернет. Можете да добиете AdSense профил или да продадете нешто преку вашата веб-страница. На пример, можете да продавате скапи куќи или возила на интернет и да се ангажирате се повеќе и повеќе клиенти од целиот свет. Додека вие вложувате напори и напорна работа, дефинитивно ќе ги добиете наградите од вашиот онлајн бизнис Source .

November 30, 2017