Back to Question Center
0

Semalt: блокирање на веб-страница на вашиот компјутер или Android телефон

1 answers:

Без разлика дали го заштитувате вашето дете или ги криете личните податоци, постојат неколку начини да ги блокирате несаканите сајтови од вашиот компјутер или мобилен уред. Многу луѓе се загрижени за нивната приватност на интернет и сакаат да блокираат одредени веб-страници за да обезбедат целосна безбедност на нивните деца и нивните деца. Некои веб-страници може да содржат и да шират вируси, малициозен софтвер и ботови. Постојат шанси дека тие исто така ќе содржат досадни содржини или некој би можел да ги украде вашите приватни информации. Секако, можете да ги избегнувате тие локации, но тоа не е трајна опција, и исто така треба да преземете сериозни мерки.

Блокирање на веб-страница на Windows компјутери:

Макс Бел, Семалт Менаџер за успех на клиентите, наведува дека постојат неколку начини за блокирање на веб-страница, и можете да го изберете методот врз основа на вашиот интернет пребарувач, вашиот мрежен рутер и целиот оперативен систем. Главната 'рбетот на интернетот е DNS системот кој преведува едноставни и лесни за запомнување имиња како www.google.com и IP адреси. Додека го користите DNS серверот за да стигнете до сајтовите, вашиот компјутер ќе има нешто познато како датотека домаќини. Оваа датотека се користи за оневозможување пристап до сомнителни страници. Следниот метод е ефикасен и за корисниците на Windows 7 и Windows 8:

  • Треба да пристапите до делот за администратор на вашиот компјутер и да се пријавите со вашето корисничко име и лозинка, а потоа одете во C: \ Windows \ System32 \ drivers и тн.
  • Кликнете на датотеката насловена како домаќини и одберете го Notepad од листа на програми. Кликнете на копчето Ok и уредувајте ја датотеката.
  • На крајот од оваа датотека, ќе мора да ги вметнете URL-то што можеби сакате да го блокирате. За ова, можете да додадете неколку редови на крајот од оваа датотека, со 127.0.0..2. Потоа мора да го напишете името на веб-страницата и да го блокирате.

Забрани сајт на вашиот Андроид телефон:

За корисник на Андроид, има неколку совети и работи што треба да се запомнат. Ако имате вграден телефон, на пример, лесно можете да ги блокирате веб-локациите со уредување на датотеката Домаќин на уредот и насочување на хакерите на некои други веб-страници. За ова, ќе ви треба менаџерот на датотеки и уредувачот на текст. Најдобрата опција е да се користи ES File Explorer, кој ни овозможува да извршуваме повеќе задачи во исто време.

  • Инсталирајте го ES File Explorer и допрете го копчето за мени на врвот.
  • Во папката на системот, можете да ја видите датотеката именувана како Домаќин. Морате да го допрете и да отидете во менито што се појавува. Тука мора да стигнете до опцијата ES Editor Note.
  • Притиснете го копчето за уредување и уредувајте ја датотеката. Тука ќе мора да ги напишете URL-то и имињата на веб-локацијата што сакате да ја блокирате.
  • Не заборавајте да ги пренасочите нивните DNS и внесете 127.0.0.2 www.blockedwebsites.com во новата линија.
  • Рестартирајте го телефонот на Android откако сте го направиле горенаведеното

Ако сметате дека овој метод е доста комплексен, треба да ги инсталирате антивирусни апликации како Trend Micro што ќе ви овозможат автоматски да ги блокираат сомнителните веб-страници. Вие едноставно мора да ја инсталирате оваа апликација и да ја активирате. Одете во Опции> Безбедно подрачје и префрлете се на родителите. Тука треба да кликнете и да поставите сметка Source . Откако ќе се креира сметката, можете да го именувате како Блокирани листи во вашата апликација и да додадете веб-сајтови што можеби сакате да ги блокирате истовремено

November 29, 2017