Back to Question Center
0

Пазете се од Reaper, нов вид на Botnet - Semalt Expert

1 answers:

Botnets имаат заробени повеќе од еден милион компјутерски и мобилни уреди, и тие се уште се зголемува во број. Безбедносните аналитичари издадоа сериозно предупредување за новиот ботнет познат како Reaper. Предвидено е да биде кибер ураган што ги нарушува интернет услугите и повеќе уреди низ целиот свет. Најлошиот дел е тоа што ова може да се инсталира на вашиот персонален компјутер без ваше знаење. Џек Милер, Семлтат Висок менаџер за успех на купувачи, наведува дека може да проникне дури и на такви уреди како рутери, паметни телефони и други и е многу опасно.

Што е ботнет?

Ботнет е огромна колекција на онлајн, малициозни уреди кои се контролираат од централниот компјутер - firebirdonline. Во принцип, тоа е во ред, освен тоа што го става заедно голем број на заразени компјутери, рутери, таблети и паметни телефони и инфицира неколку нови уреди со малициозен софтвер и вируси. Еден од најопасните делови е тоа што корисниците дури и не знаат дека нивните уреди биле заразени од ботнети, бидејќи овој малвер тече тивко извршување злобни активности.

Ботнетите исто така се користат за уривање и насочување на некои онлајн услуги, како што се DDOS (Distributed Denial of Services). идејата дека бонеците ги инфицираат своите компјутери, лесно е да ги украдат вашите лични податоци од спамери. Најлошото нешто е што сајбер-криминалците создаваат ботнети и ги продаваат на понудувачите кои ги користат за вршење компјутерски криминал низ целиот свет.

Пред неколку месеци, ботнет Мираи предизвика сериозни нарушувања во САД и зарази многу рутери. Таа експлоатираше некои слабости во безбедносните поставувања на уредите, а најдобра ранливост беше Reaper.

Што е Reaper?

Reaper лесно може да hacker на патот до се повеќе и повеќе компјутерски и мобилни уреди и претставува посериозна закана од неговите претходници. Безбедносните аналитичари го доведоа овој проблем до јавноста, бидејќи сакаа да знаат секој за ботнет кој зарази многу рутери низ целиот свет.

Тимот забележа зголемување на обидите за пробивање на IoT IPS заштита, и обемот на таквите преземања стана очигледен за кратко време. Над два милиона организации се пожалија на заразени уреди и во Австралија и во САД. Истражувачкиот тим посочи дека следните сајбер урагани треба да дојдат.

Како да го спречите Reaper да го инфицира вашиот уред?

Отсега натаму, сите инфекции поврзани со Reaper се ограничени на рутери и интернет-базирани камери. Сепак, треба да инсталирате анти-малициозна програма на вашиот компјутер или мобилен уред за да го заштитите вашиот уред од него. Macs и персоналните компјутери се високо ранливи на овој тип на малициозен софтвер, па затоа треба да пробате BitDefender. Корисниците на Android и таблетот можат да ги спречат нивните уреди да инсталираат соодветен софтвер.

November 29, 2017