Back to Question Center
0

Кул совети од Semalt за тоа како да го блокирате реферер спам од вашите датотеки на дневникот

1 answers:

Исто така познат како дневник спам, реферер спам е техника на спамерување која вклучува правење повеќе барања на веб-страници со користење на лажен референт URL. Спамери користат лажни адреси за упатување за да испраќаат барања до сајтовите што сакаат да ги рекламираат. На долг рок, спамери на крајот заработуваат големи суми пари во врска со надоместокот за рекламирање.

Иван Коновалов, Семалт Менаџер за успех на купувачи, вели дека во современиот свет на содржини и дигитален маркетинг, секојдневно се пријавува голем број лажни реферер-спами. По насочувањето на вашите датотеки за евиденција, спам ги прави вашите датотеки за евиденција бескорисни и ирелевантни - vichy dermablend foundation makeupalley. Кога станува збор за дигиталниот маркетинг, лог датотеките играат многу важна улога, помагајќи им на вебмастерите да го анализираат бројот на клиенти кои го посетуваат нивниот сајт и периодот на траење на сесијата.

Како реферер спам работи

Примената на Google за упатување на спам е очигледна. Се наведува како техника на црна шапка, Гугл ги казнува веб-администраторите и блогерите да ги искористат предностите на спамери за да го зголемат сообраќајот на нивните веб-страници и да рангираат високо во алгоритмите за пребарување. Во последното минато, некои блогери и веб-администратори прикажаа реферери на секоја страница од нивните веб-страници. Поради причината што е позната на блогерите, листата на неодамнешни реферери стана интегрален дел од многу сајтови.

Пајаците ја собираат содржината на страниците што ги посетуваат секој ден за индексирање. Еден добар број на пребарувачи пајаци користи популарност на линкови за рангирање на веб-страниците за конвертирање на клучни зборови. Веб-администраторите и блогерите ја искористуваат ситуацијата претпоставувајќи дека линкот за упатување URL-то вграден во нивната содржина додава добра вредност..Со цел да се зголеми сообраќајот на нивните сајтови, пазарот исто така користи софтвер за да ги посетуваат страниците и сајтовите со користење на лажен реферер заглавие.

Лажните посетители извикуваат извештаи објаснувајќи како потенцијалните корисници најдоа страница, времетраење на седницата и бројот на реални посетители. Како продавач, можеби ќе завршите да гледате како рангирањето драстично опаѓа како резултат на користењето на лог-спам. Во повеќето случаи, Google целосно ги отстранува веб-администраторите користејќи трикови и техники на црната шапка од рангот на пребарувачот.

Отстранување на спам за рефери од вашите датотеки за дневникот

  • Користење на дневникот за реферер кој не се индексира

Веб-администратори и продавачи на содржина ги имаат техниките на нивните омилени за отстранување на спамери од реферер. Користењето на не-индексирани референтни дневници е наједноставно од сите. Не прикажувајте или не ги вклучувајте реферерите на сите страници достапни на вашата веб-страница. Со тоа што не успеа да го вклучите реферираниот спам на страниците на вашиот сајт, на пребарувачите ќе им биде наложено да ги игнорираат вашите препораки.

  • Користење. Htaccess датотека

Доколку сте идентификувале сомнителна URL на вашата веб-локација, размислете за давање на датотека .htaccess за конфигурација. Оваа конфигурациска датотека едноставно црните листи и блокира најавување на спам од вашата веб-страница. За да извршите датотека .htaccess на вашиот сајт, извршете Apache со мод-преработи. Веб-администраторите кои користат. Htaccess датотека лесно го блокираат несакањето кое потекнува од порно, коцкање, финансии или било која друга специфична локација.

Некои техники се развиени за да им помогнат на блогерите и на пазарот да блокираат реферер-спам. Комбинацијата од .htaccess конфигурациската датотека и не-индексираниот реферален запис функционира совршено за многу веб-администратори и дигитални продавачи. Не дозволувајте реферер спам за да ја направат датотеката за евиденција бескорисна. Користете ги опишаните техники за да го блокирате реферер спам.

November 30, 2017