Back to Question Center
0

Како ли Botnet инфицира вашиот компјутерски уред? - Semalt

1 answers:

Оливер Кинг, менаџер за успех на клиентите од Селталт , вели дека ботнетските инфекции се раширени меѓу персоналните компјутери, посебно во Кина и САД. Додека некои ботнети имаат само неколку стотици уреди, други може да се претворат во милиони машини ширум светот. Botnets имаат за цел да ги измамат корисниците да преземаат сомнителни програми или вируси и да ги натераат да кликнат на affiliate линкови или видеа кои би можеле да бидат заразени со поопасен малициозен софтвер. Потоа дејствува како тројански коњ и им овозможува на хакерите да добијат пристап до вашите податоци и приватни информации. Хакерите, исто така, го користат вашиот персонален компјутер за извршување на различни задачи и извршување на злосторства, измами и онлајн зло - online computer problem solution.

Во некои случаи, вашиот компјутер или мобилен уред може да бидат заразени од ботнет или малициозен софтвер кој не дозволува да преземете соодветни датотеки и да ве спречат да ги отворите омилените веб-страници. Ботнет е мрежа на компјутери кои се инфицирани со специфичен малициозен софтвер или злонамерна програма. Системот е контролиран од страна на трето лице или надвор од ентитетот. Дозволете ми да ви кажам дека мајсторите на botnets го користат вашиот компјутер за кражба на информации за кредитна картичка, испраќање спам пораки, извршување на напади на услуги на различни сајтови и извршување на phishing напади во голем број..

Како да се открие малициозен инфекции?

Додека скенирате вашиот уред со антивирус или анти-малициозен софтвер, прво треба да ги спречите сите инфекции. Реалноста е дека повеќето од програмите се добри за ништо и не можат да останат во чекор со голем број хакове и интернет закани. Понекогаш, кодовите на малициозни работи се вметнуваат на вашата веб-страница без ваше знаење. Ако имате компјутер, треба редовно да го ажурирате вашиот веб прелистувач или оперативен систем. Добро е да инсталирате Програма за малициозни отстранувања, препорачана од мнозинството експерти за нивните клиенти ширум светот. Ако вашиот компјутер полека ги извршува своите задачи, може да станете жртва на ботнети, а шансите се дека ќе бидат украдени информациите за вашата кредитна картичка.

Како да се спречат инфекциите со ботнет?

Покрај водење на редовни антивирусни и антивирусни програми, треба да преземете одредени чекори за да ја обезбедите безбедноста и заштитата преку Интернет. Првото нешто што треба да направите е да одберете силни кориснички имиња и лозинки. Бидете сигурни дека ќе ги проверите вашите поставки за приватност скоро секојдневно и ќе ги ажурирате поставувањата еднаш или двапати неделно. Вие не треба да ги исклучувате firewalls додека сурфате на интернет и проверете ги вашите омилени веб-страници. Експертите веруваат дека botnet може да зарази нормален компјутер или мобилен уред за помалку од пет минути. Така, треба да бидете внимателни за веб-страниците и блоговите што ги посетувате. Додека го користите интернетот, никогаш не треба да кликнувате на непознатите линкови и прилози на е-пошта, не преземајте софтвер и апликации од непознати или нелегални веб-страници и редовно да го скенирате уредот.

November 29, 2017