Back to Question Center
0

Дали сте уморни од Прелистувачи индексирање на вашиот сајт? - Стоп за нив со Семалт!

1 answers:

Пребарувачите ги менуваат своите алгоритми скоро секој ден и овие промени не се секогаш добри за веб-администраторите и блогерите. Секогаш постои шанса дека вашата веб-страница ќе биде забранета поради ажурирани правила за пребарување. Згора на тоа, најверојатно ќе бидат засегнати нивните гео-специфични резултати од пребарувањето и персонализацијата. Добро е да блокирате неколку веб-страници од резултатите од пребарувањето на Google, Bing и Yahoo, така што вашите веб-страници лесно се појавуваат. Џејсон Адлер, Менаџер за успех на клиентите на Semalt , вели дека за среќа, постојат некои начини да се блокираат одредени веб-страници од резултатите од пребарувањето - it network management san mateo. Некои од нив се дискутирани подолу.

1. Лична веб-страница блок-листа:

Креирање лични блок-листи на веб-страници во вашиот Google Chrome е лесно како ABC. За ова, треба да инсталирате екстензија на Google; откако ќе се инсталира, ќе ја видите опцијата да ги блокира веб-страниците или URL-то што најмногу ги вознемирувате и да го притиснете вашето место зад резултатите од пребарувањето на Google. Откако ќе кликнете на опцијата Блок, овие веб-страници веднаш ќе исчезнат од резултатите од пребарувањето на Google. Треба да запомните дека овие сајтови се појавуваат во резултатите од пребарувањето на Yahoo и Bing, што значи дека не можете да ги блокирате од други пребарувачи користејќи ја оваа техника.

2. Блокирај го тековниот сервер од пребарувачите како што е Google.com:

Лесно е да го блокирате тековниот сервер од Google..com. Ако сте го отвориле делот за поставувања на Google Chrome, можете да ги блокирате сомнителните или возрасни веб-страници со кликнување на копчето BlockIt. И ако кликнете на опцијата Прикажи, истите веб-страници повторно ќе се појават во резултатите од пребарувањето на Google.

Ако сакате да ги видите листите на сајтови што неодамна сте блокирани, само треба да кликнете на иконата за блок листа во алатникот. Ова обично се појавува во портокалова боја и има икона за рака.

3. Приклучок за извештај за Webspam:

Покрај горенаведените два методи, приклучокот за извештаи за Webspam исто така е добро да се оди. Ова ви овозможува да ги пријавите сомнителните и возрасни веб-страници како спам. Всушност, тоа е најлесната и најдобра опција, бидејќи можете да пријавите колку што е можно повеќе веб-страници и блогови. Ако извештаите за спам се испраќаат до Google, пребарувачот на крајот ќе ги казни и ќе го блокира сајтот од неговите резултати.

Со оваа екстензија, можете да ги блокирате сите несакани и сомнителни резултати од пребарувачот на Google. За жал, овој приклучок не работи добро со Safari и други веб прелистувачи. Тоа значи дека можете да го користите само кога сурфате на веб-страниците преку Google Chrome и го има овој прелистувач како примарна опција.

4. За корисници на Firefox:

Ако сте корисник на Firefox, можно е да инсталирате слични додатоци кои ќе ги блокираат сите несакани сајтови од резултатите од пребарувањето. На пример, ако имате веб-страница на WordPress, можете да проверите додаток кој им помага на блокирање на несакани сајтови од резултатите од пребарувањето на Firefox. Откако ќе биде целосно инсталиран, можете да го активирате приклучокот и блокирате или да ги елиминирате страниците и блоговите што не сакате да ги прикажете во резултатите од пребарувањето на Google.

Сите овие методи се лесно да се следат и ефективни за сите типови страници, блогови и социјални медиуми.

November 29, 2017