Back to Question Center
0

Ботеn Инфекција: Што знаеш за проблемот? - Семалт совети и трикови

1 answers:

Ботнет, исто така познат како бот мрежа или зомби војска, е огромна мрежа на инфицирани компјутери. Малиот софтвер ги киднапира овие компјутери и им служи на каприците на напаѓачите. Тие имаат тенденција да контролираат од стотици до илјадници компјутерски и мобилни уреди, а ботнетите обично се користат за испраќање на спам, вируси и малициозен софтвер на организации. Тие исто така помагаат во кражба на лични информации и поставување на DDoS напади. Џејк Милер, Селталт Виш менаџер за успех на клиентите, наведува дека бонетите се сметаат за една од главните онлајн закани и треба да се ослободат што е можно поскоро - barry kaiman lewis brisbois.

Од каде доаѓаат ботнетите

За да станете дел од ботнет, компјутерот мора да се зарази со специфичен малициозен софтвер или вирус кој ќе контактира со серверот за отстранување или други заразени компјутери во мрежата. Тие имаат тенденција да се здобијат со контрола на вашиот уред и се користат за испраќање инструкции од хакери за извршување на нивните специфични задачи. Хакери и криминалци крадат кориснички имиња, лозинки и други информации со помош на ботнети. Ботнетните малициозни инфекции не се разликуваат од традиционалните малициозни инфекции.

Како да ги препознаеме ботнетите?

Ние лесно можеме да ги препознаеме ботнетите кога нашиот компјутер или мобилните уреди се инфицираат на ист начин. Знаците кои покажуваат дека вашиот компјутер е заразен, го вклучуваат бавното извршување на вашиот компјутер, чудни е-пошта, непарни дејства, пораки за грешки и датотеките кои не можат да се отворат правилно. Ова се можните симптоми дека некој се обидува да ги украде вашите податоци и го киднапирал вашиот компјутер од далечина, како дел од ботските мрежи. Ако вашиот компјутерски систем успори, веројатно ќе бидете жртва на ботнет.

Како да ги спасиме нашите компјутери од ботнети?

Ние можеме да ги отстраниме нашите компјутери од ботнет мрежите со инсталирање на одредени анти-малициозни или антивирусни програми кои можат да ги отстранат што повеќе ботови од нашите уреди. Најдобар начин е да се стартуваат антивирусни скенови на нашите компјутери на редовна основа. Можете исто така да се обидете со алатки против ботнет кои веднаш го отстрануваат малициозниот софтвер од вашиот систем.

Најдобри и лесни начини за спречување на малтретирањето на ботнет:

  • Треба да инсталирате доверлива и моќна антивирусна програма на вашиот компјутер или мобилен уред
  • Треба да ги поставите поставките на софтверот
  • Треба да бидете внимателни кога отворате или кликнете нешто на интернет

За да ги заштитите компјутерите од зомби во армиите на ботнет, треба да избегнете преземање на сомнителни програми и датотеки. Плус, не треба да кликнете на непознатите линкови или да ги отворате прилозите за е-пошта што не ги знаете. Секогаш се сеќавам дека сите овие работи можат да содржат ботови и таму за да ги заразат вашите уреди. Исто така, треба да ги задржите вашите прелистувачи, прозорци и антивирусни програми да се ажурираат и да се внимава на квалитетот и надградбите на вашите безбедносни закрпи. Заштитете го вашиот уред со моќни антивирусни програми како Avast Antivirus. Тоа помага да се спречи инфекцијата на вашиот компјутер или мобилен уред од страна на малициозен софтвер, ботнети и вируси.

November 29, 2017