Back to Question Center
0

Можете ли да ми покажете како да се изгради бизнис за бизнис линкови бесплатно?

1 answers:

Слично како со било кој друг линкови за SEO цели, бизнис кон бизнис линкови се врти околу истата цел - се зголеми сообраќајот доаѓаат на вашиот веб-сајт директно од органски пребарување. Нема потреба да се каже дека Google ги користи линковите како најсилен ранг-фактор. Затоа е неопходно да се обрне доволно внимание на градење на висококвалитетни линкови кои ќе ја поддржат вашата стратегија за маркетинг и промоција на скала. Ајде да се соочиме со тоа - градење бизнис на бизнис линкови не зазема многу време и напор. Сепак, може да биде лесно само за да започнете - и постепено се движите кон преземање на водството и доминирање на вашата лажат во онлајн пребарување. Едноставно продолжи со овие изненадувачки потценети правци наведени подолу. Откако ќе ги пробате сите, можете слободно да аплицирате за било која друга разумна практика за да креирате бизнис-бизнис линкови до вашата веб-страница. Значи, тука се неколку прилично едноставни, но сепак ефикасни методи за да го направите вашиот бизнис веб-сајт да остане надвор од конкуренцијата - без да потрошите денар.

Локалните Цитати и Бизнис Директориуми

Препорачувам користење на локални цитати, веб директориуми и онлајн огласи како одличен почетен почеток за иницирање на градежен бизнис бизнис линкови. Тоа би било совршено добро место за да почнете да добивате поширока онлајн изложеност за вашата веб-страница. Всушност, повеќето од овие услуги од типот на директориумот рангираат многу добро во главните пребарувачи како Google. Значи, се што ви треба е да го споменете вашето бизнис име со податоците за контакт и да го добиете тоа заслужено backlink за возврат. Најдобри примери се Google My Business, Yellow Pages, Yelp, Бинг бизнис оглас, Truelocal, итн.

Социјални медиуми

Овие преполнети места се исклучително корисни за да поставите цврсто онлајн присуство за вашиот бизнис и да го направите името на вашата марка изложена на поширока публика на активни корисници. Сè што треба да имате некои врски на социјалните медиуми е да креирате социјални профили на вашата компанија - и сте завршиле. Осигурајте се да работите со закажана и тековна активност со вашите бизнис профили - не двоумете се да инвестирате некое време во пишување на редовни објави кои треба да се објават со директна врска со вашата главна деловна веб-страница. На тој начин, вие не само што може да добиете некои дополнителни линкови, туку да имаат корист од разумно висок интернет сообраќај.

Соопштенија за јавноста и блогирање за гости

Иако овие две стари училишни начини за заработка на деловни бизнис-врски се премногу често потценувани поради некоја причина, Ви послужи добро. Сериозно, секогаш можете да најдете некои популарни веб-сајтови за печатот кои копнеат за свежа содржина. Работата е дека со добро напишано соопштение за печатот на жешка тема поврзана со вашата деловна индустрија или пазарна ниша - може брзо да се искористите со локалната новинарска и блогерска заедница за неверојатно брза и широка изложеност на јавноста. За да го шириме светот со вашите соопштенија за печатот најдобар начин, препорачувам да се фокусирате на промовирање на сосема нов производ или услуга, така што задната линија ќе го покаже патот до вашата главна бизнис-страница за понатамошни информации. Слично како печатот за медиумите, гостинското блогирање вреди да помине извесно време - сигурно ќе се исплати! Само да се согласи со силен influencer или сопственик на блог - и да ја објавите вашата совршено приспособена статија за да добиете backlink за возврат. Забележете дека меѓу другите атрактивни средства за градење врски, гостинското блогирање е ДОЛЖНО за оние кои бараат високи ПР линкови со DoFollow. Само осигурајте се дека ви се случува да пишувате за релевантни лажат блог со доволно ПР резултат Source .

December 22, 2017