Back to Question Center
0

Semalt: DIY роботи или стругачи за да добиете податоци од E-commerce веб-страниците

1 answers:

Развиени се различни техники и методи за да се добијат податоци од електронска трговија веб-сајтови, онлајн продавници, веб-сајтови на социјални медиуми или други слични портали. Понекогаш можете рачно да добиете податоци од веб-страница за е-трговија како Амазон и eBay, но таквите податоци може да бидат неточни и неорганизирани. Така, секогаш треба да користите DIY роботи или гребење за да ги извадите податоците, да ги следите и да го одржите својот квалитет.

Табула:

Табула е една од најмоќните и извонредни DIY scrapers. Тоа може да се изгребе вашите PDF датотеки и е добро за е-трговија веб-сајтови. Вие само треба да ги нагласиме податоците и да дозволиме Табула да ја избрише за вас. Тоа ветува дека ќе даде точни податоци според вашите барања и очекувања. Откако ќе се инсталира и активира, Tabula ќе извлече податоци од Amazon и eBay без никаков проблем.

OpenRefine:

Не е само веб-пребарувач, туку и сеопфатна и корисна програма за извлекување податоци. Оваа DIY алатка ви овозможува да собирате податоци во организирана и добро обучена форма. Вие не треба да се грижите за својот квалитет, бидејќи OpenRefine ќе ви овозможи со високо ниво податоци за извлекување објекти.

Scraperwiki:

Scraperwiki е корисно DIY роботот и стругалка што помага да се извлечат податоци од сите поголеми веб-страници за е-трговија. Ги поттикнува програмерите и програмерите да користат онлајн информации и да ја претворат во легитимен базен на податоци. Scraperwiki не бара од вас да научат кој било програмски јазик како што се Python, PHP и Ruby.

Скрепа. тоа:

Одвај. тоа е уште една неверојатна DIY алатка која користи едноставна точка-и-клик опција за да ги направат работите. Можете лесно да добиете податоци од вашите омилени сајтови за е-трговија, сложени веб-страници и мултимедијални датотеки користејќи Скрепа. тоа. Оваа програма е најдобро позната по својот кориснички интерфејс и автоматски ги поправа необработените податоци за вас. Тоа е совршено за стартап и претпријатија кои бараат да ги извадат податоците од Амазон за нивните бизниси. Ви овозможува да ги извлечете и сликите и текстот од модерните HTML5 и Web 2. 0 сајтови кои користат AJAX и JavaScript.

Семантика3:

Постојат голем број на DIY роботи и податоци гребење на интернет, но Semantics3 е релативно нова програма. Ако сакате да добиете информации од различни производи од Амазон или eBay без да се загрозат квалитетот, мора да ја користите оваа алатка. Преземањето и инсталирањето нема да потрае многу време. Semantics3 доби популарност за само неколку месеци, а неговата база на податоци се смета за еден од најдобрите и најсигурни. Тоа заштедува слики, цени, описи на производи и други информации за вас од трговците како Walmart, eBay, и Амазон. Покрај тоа, оваа алатка го прави пребарување во реално време за корисниците и доаѓа до нивните очекувања.

Агент:

Агенти е апликација за стружење со хост во облак најдобро за е-трговија и туристички веб-сајтови. Лесно е да се инсталира и може да се интегрира со Google Chrome. Веб-страниците како eBay и Amazon можат да бидат извлечени за неколку минути користејќи ја оваа сеопфатна DIY-програма. Можете да добиете детали за производите, информации за акции и цени Source .

December 22, 2017