Back to Question Center
0

Како да се зголеми продажбата на Амазон и да станете бестселер?

1 answers:

Во нашите денови, Амазон е најголемиот светски интернет продавач каде што можете да ги најдете производите за сите вкусови. Оваа платформа обезбедува одлични можности за продавачите и продавачите на трети лица. Ако имате паметен пристап кон развојот на бизнисот, Амазон ќе ве пофали со висока позиција и висока позиција на ранг.

Популарноста на малопродажната платформа Амазон продолжува да расте секој ден, привлекувајќи се повеќе и повеќе лојални клиенти. Според статистичките податоци, најмалку 88.000 долари се потрошени секоја минута на глобално ниво на оваа платформа. Купувачите привлекуваат Амазон како платформа каде што можат да најдат сè, дури и повеќе отколку на Google. Google е сеуште вреден извор, но за информации, а не производи на истражувачи.

Со сето она што се рече, мислам дека тоа ќе биде добра идеја да го споделам со вас неколку совети за тоа како да ја зголемите продажбата на Амазон и да ја подобрите вашата ранг-позиција. Затоа, да ги погледнеме овие практични совети и трикови.

Начини за зголемување на Amazon продажбата

Генерирање позитивни критики за Amazon

Моќта на клиент осврти на Амазон не може да се потцени. Тие имаат примарно влијание врз вашиот ранг листа на страницата со резултати од Амазон и можат или да ги подобрат или уништат напорите за оптимизација. Според неодамнешните бројки за индустријата, 88% од потрошувачите велат дека им веруваат на онлајн рецензии колку и лични препораки и ја сочинуваат одлуката за купување врз основа на бројот и квалитетот на неодамнешните критики и оценка на ѕвезди.

Тоа е причината зошто треба да направите се од себе за да генерирате квалитетни и органски прегледи на вашите производи. Осврти со видео содржини или слики би можеле да работат чуда. Затоа, охрабрете ги вашите редовни клиенти да остават долги и описни осврти за да им помогнат на другите купувачи да донесат правилна одлука. Ако знаете локални луѓе кои уживале во вашиот производ, одете до нив и прашајте за одложување на прегледите.

Сепак, треба да бидете свесни дека Амазон активно се бори против неоргански или, со други зборови, поттикнати критики. Затоа треба да бидете сигурни дека сите ваши коментари за производот се креираат подеднакво и изгледаат природно.

За да управувате со сите ваши коментари за производот и секогаш да бидете свесни за негативни повратни информации, можете да користите специјален истражувачки софтвер за оваа намена. На пример, Пет-алатката за повратни информации ќе помогне да се зголеми обемот на испратените повратни информации и веднаш да реагираат на негативни одговори.

Работа на вашата оглас за оптимизација и подобрување

Системот за рангирање на Амазон ги зема предвид не само коментарите на производите, рејтинг на продавачот и цената, туку и начинот на кој е опишан производот. Како и во Google, ви треба стратешко да ги вклучите вашите целни термини за пребарување во насловот, точките на куршуми и описот. Амазон им нуди на трговците можност да ги донесат насловот на производот со соодветни термини за пребарување и описни зборови. Овој аспект на оптимизацијата на листата на Амазон е различен на Google каде што треба да имате краток и прецизен наслов со само еден таргетиран термин за пребарување во него. Сепак, Амазон сака да го поедностави процесот на барање на двете ботови и корисници, обезбедувајќи им опис на јасен производ одеднаш. Амазон сугерира да ги вклучи следниве карактеристики на производот во насловот: бренд, опис, продуктна линија, материјал, боја, големина и количина. Меѓутоа, нема потреба да ги вклучувате цените и рекламните слогани во вашата титула за да ги направите купувачите да се концентрираат на примарните информации.

За да ги пронајдам најрелевантните и насочените термини за пребарување за вашиот оглас, ве советувам да ја користите алатката Амазон за клучни зборови, која ја спроведува услугите за автоматско комплетирање на Амазон, за да пронајде популарна долга опашка клучни зборови. Покрај тоа, со користење на оваа алатка, можете да го оцените обемот на пребарување за секој избран термин за пребарување.

Начини за освојување кутија кутија на Амазон

Амазон е многу конкурентна платформа за пребарување каде да стане бестселер или да освојат кутија за купи; треба да имате добра историја на продажби и конкурентна политика за цените. Амазон не обезбедува низа строги правила за тоа како да ја освои кутијата Купи, но има многу фактори за кои се знае дека влијаат на вашата способност да ја освојат.

Прво, треба да направите е да ја зголемите подобноста на вашата кутија за купување. За да го стори тоа, треба да имате професионална сметка на продавачот и да тргувате со вашите работи најмалку три месеци. Друг начин на кој можете да го подобрите е со користење на услуги за исполнување на Амазон.

Покрај тоа, за да победите Amazon Buy Box, треба да имате високо ниво на перформанси. Нивото на високи перформанси може да биде засегнато од фактори како што се историја на успешна продажба, одлични услуги на клиентите, одлични кориснички параметри и квалитетот на испораката.

Особено внимание треба да се посвети на вашата цена за испорака (вистинската цена на производот со такса за испорака). За да останете конкурентни во вашата лажат, треба да направите анализи на пазарна лажат или да користите специјални алатки за пренамена, како што се FeedVisitor или Teikametricks. Овие алатки ќе ви помогнат автоматски да ги следите цените на сродни производи во рамките на вашата пазарна лажат. Користејќи ја оваа алатка, ќе бидете во можност да ги направите сите потребни измени и дополнувања на ценовната политика секогаш кога ќе видите дека некој обезбедува пониска цена, тогаш имате.

плаќаат за клик реклама на Амазон

Ако сакате да го зголеми вашиот профит на Амазон, обидете се Амазон спонзорирани производи програма. Тоа ќе ви помогне да ги прикажете вашите работи подолу од резултатите од пребарувањето, во десната колона или на страниците со детали. Амазон ППЦ е добар начин за онлајн трговци да купат позиција на врвот на резултатите од пребарувањето на Амазон. Според оваа програма, трговецот треба да плати секогаш кога клиентот ќе кликне на неговата реклама во резултатите од пребарувањето. Колку поконкурентната ниша ќе ја продавате, толку повисока цена на клик ќе треба да ја платите.

Маркетинг услуги на Амазон платформа

Таквите методи за комуникација со клиентите како директни повици и е-мејл маркетинг се забранети на Амазон. Сепак, тоа не значи дека не можете да користите никакви други промотивни техники за привлекување на купувачи во вашата продавница во Амазон. Можете да го користите блог објавување и социјалните медиуми маркетинг за да се постигне ова. Покрај тоа, можете да го креирате вашиот блог поврзан со вашиот бизнис. Платформите како Quora, Hubpages и Go статии се исто така одлично место за пишување содржини околу вашиот предмет, каде што можете да оставите врска во вашата продавница со Амазон Source .

December 22, 2017